DigitalOcean’da ServerPilot ile WordPress Site Yayınlama

Merhaba arkadaşlar; Bu yazımda yapmak için çok uğraştığım ama daha sonra kolay yolunu öğrendiğim DigitalOcean’da WordPress site yayınlamanın kolay yolunu paylaşacağım.

Öncelikle alan adımızın domain serverlarını DigitalOcean alan adlarıyla değiştiriyoruz. Alan adlarım GoDaddy üzerinde olduğundan GoDaddy üzerinden anlatacağım.

Ürünlerim sayfasını açıyoruz.

GoDaddy Ürünlerim

DNS’i Yönet butonuna tıklıyoruz. Gelen sayfada Ad Sunucuları bölümünde ad sunucularını aşağıda yazdığım DigitalOcean sunucuları ile değiştireceğiz.

  • ns1.digitalocean.com
  • ns2.digitalocean.com
  • ns3.digitalocean.com

urunsunucu

Şimdi DigitalOcean tarafına geçebiliriz.

Öncelikle host olarak kullanacağımız dropleti oluşturmalıyız.

droplet

İşetim sistemimizi Ubuntu, boyutunu ise ihtiyacımıza göre seçiyoruz. Ağır bir iş yapmıyorsak en küçük boyutlu olan işimizi görecektir.

dropletdc

Burada serverimizin kurulacağı data centerin bölgesini seçiyoruz. Frankfurt bize en yakın olan olduğundan daha performanslı çalışır. Bu yüzden Frankfurt’u seçiyoruz. Ardından SSH key oluşturacağız.Bunun için öncelikle  https://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/putty.zip adresinden PuTTY adlı uygulamayı indiriyoruz. İndirmeyi tamamladıktan sonra PuTTYgen programını çalıştırıyoruz ve gelen ekranda Generate butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki ekranla karşılaşacağız. Bu ekranda random key üretmesi için progress barın altındaki boş kısımda fare imlecimizi hareket ettirmeliyiz.

putty

Key üretildikten sonra DigitalOcean’da kaldığımız yere geri dönüyoruz. New SSH key butonuna tıklıyoruz ve gelen ekrana ürettiğimiz keyi ve ismini yazıyoruz.

dokey

Keyimizide ekledikten sonra create tıklayak dropletimizi oluşturuyoruz. Bu noktadan sonra mailimize oluşturduğumuzun sunucunun root kullanıcısının şifresi gelecek. Eğer gelmezse DigitalOceanda dropletimize tıplayıp Menüden Access’ in altında Reset Root Password seçeneğinden yeni şifre isteyebiliriz.

dorespass

Şimdi alan adımızı sunucumuza ekleyeceğiz. Bunun için sayfanın en üstündeki ana menüden Networking’i seçiyoruz.

adddomain

Domain kısmına alan adımızı, droplet kısmınada az önce oluşturduğumuz dropleti seçiyoruz ve kaydı oluşturuyoruz. Ardından oluşturduğumuz domaine tıklıyoruz. Aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacağız.

domainilk

Burada CNAME butonuna tıklıyoruz ve gelen kısımda Name kısmına www , Hostname kısmına ALANADINIZ.com. yazıyoruz. Sonuna nokta koymayı unutmayın. Bunu oluşturduktan sonra MX butonuna tıklıyoruz ve gelen kısımda Add Gmail MX Records seçeneğine tıklıyoruz. En son hali aşağıdaki gibi olacaktır.

domainson

Şimdi bulunduğumuz noktada sunucumuzu kurduk, alan adımızı da sunucumuza ekledik ancak henüz WordPress, php, mysql gibi birçok aracı kurmadık. Bunu tek tek konsol ekranından kurmaya uğraşmaktansa bunu otomatik yapan https://serverpilot.io/ sitesine gidiyoruz. Ücretsiz üye olduktan sonra sitede Connect Server butonuna tıklıyoruz.

serverpilotconserver

Aşağıda görüldüğü gibi IP Adress Bölümüne az önce DigitalOcean üzerinde oluşturduğumuz dropletin IP adresini yazıyoruz. Root password kısmına bize DigitalOcean tarafından mail olarak gönderilen Root şifremizi yazıyoruz. SFTP Password kısmına ServerPilot sisteminin serverimizde bizim yerimize programları kurması için oluşturacağı kullanıcının şifresini belirliyoruz. Ve Connect to ServerPilot butonuna tıklayarak servera bağlanıyoruz. Bu işlem       2 -3 dk. kadar sürebilir. Şimdi wordpress sitemizi oluşturacağız.

serverpilotwordpress

Name kısmına uygulama ismi veriyoruz, domain kısmına alan adımızı yazıyoruz ve WordPress seçeneğini seçiyoruz. Title kısmı web sitemizin başlığı olacak. Burada oluşturduğumuz user, password, email sitemizin wordpress yönetim paneli içindir. Runtime kısmını değiştirmiyoruz. Server kısmında az öne eklediğimiz serveri seçip işlemimizi tamamlıyoruz. Artık wordpress sitemiz hazır. Umarım sorunla karşılaşmadan işlem tamamlanmıştır. Yinede herhangi sorunla karşılaştıysanız yazabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *